Blog

Mentorstvo

mentorstvo

Mentorstvo, važan faktor u obrazovanju i razvoju učenika

U dinamičnom obrazovnom okruženju mentorstvo se prirodno nameće kao jedan od najvažnijih alata za osnaživanje učenika. Mentorstvo pomaže u ostvarivanju školskog uspjeha i pridonosi održivom obrazovanju, razvijajući vještine potrebne za cjeloživotno učenje. Upravljanje ljudskim resursima u velikim kompanijama ističe mentorstvo kao bitnu komponentu napretka i upravljanja razvojem. Mentorstvo je postalo uobičajena pojava u zapadnim obrazovnim sustavima, dok je u našem obrazovnom sustavu još u početnoj fazi razvoja. Zato u edukacijskom centru Stimulus, posvećujemo veliku pažnju razvoju mentorstva, surađujemo sa stručnjacima i organizacijama koje potiču naše učenike na bolje.

Mentorstvo se kao pojam i praksa proteže kroz povijest, još od vremena antičke Grčke. U Homerovoj Odiseji se spominje Mentor. Kada je Odisej krenuo u trojanski rat, povjerio je svom dobrom prijatelju, Mentoru na čuvanje svog sina, obitelj i dom. Mentor je bio mudar i razborit te obavljao povjerenu dužnost svjestan svoje odgovornosti, a sin Telemah ga je poštivao i slušao. Izvor (1). U to vrijeme filozofija je igrala važnu ulogu u obrazovanju i društvenom razvoju mladih. Uspostavljanje mentorskih odnosa imalo je veliku važnost u prijenosu znanja i socijalnih normi s jedne generacije na drugu.

Danas se mentori pojavljuju u različitim oblicima, od formalnih programa mentoriranja u organizacijama (profesori, savjetnici, stariji studenti, majstori u strukovnim zanimanjima…) do neformalnih mentorskih odnosa u zajednici. Zajedničko im je posjedovanje određenog znanja, iskustva i želje da pomognu drugima. Zato je i danas mentorstvo prepoznato kao ključan faktor u kontekstu obrazovanja, profesionalnog razvoja i rada.

Mentorstvo započinje prvim susretom koji je ključan za razvoj međuljudskih odnosa. Tijekom mentoriranja, mentor i učenik se upoznaju i izgrađuju odnos povjerenja. U svom radu mentor planira individualno učenje, ističe ciljeve, metode učenja i postavlja kriterije evaluacije. Pruža povratnu informaciju i daje savjete za unaprjeđenje. Koordinira aktivnosti i konzultira se s drugim stručnjacima.

Mentorstvo nudi višestruke koristi za mlade ljude u razvoju. Među ključnim prednostima mentorstva u radu s mladima ističu se:

  1. Razvoj samopouzdanja i osobne spoznaje. Kroz mentorstvo, mladi razvijaju veću sigurnost u vlastite sposobnosti i dublje razumiju svoje prednosti i slabosti. Kroz povratne informacije mentora i refleksiju na naučeno, mladi dobivaju dublje razumijevanije svojih sposobnosti i područja za razvoj.
  2. Profesionalni razvoj. Mentorstvo pomaže mladima u stjecanju znanja, praktičnih vještina, poput javnog nastupa, projektiranja i vođenja aktivnosti kroz radionice i individualna savjetovanja. Ključne kompetencije potrebne za profesionalni razvoj u budućnosti uključuju kritičko razmišljanje, istraživanje potreba zajednice i razvijanje novih aktivnosti koje odgovaraju tim potrebama. Sudjelovanje u stvarnim projektima i aktivnostima omogućava im primjenu teoretskog znanja u praksi.
  3. Razvoj društvene odgovornosti. Mentorstvo omogućuje mladima da se bolje uključe u zajednicu i prepoznaju važnost društvenog angažmana i volonterskog rada. Aktivno sudjelovanje mladih u društvu je esencijalno za održiv razvoj i napredak zajednica. Mladi ljudi donose nove perspektive, energiju i inovativne ideje koje su ključne za rješavanje suvremenih izazova.
  4. Podrška i vođenje.  Mentor pruža podršku i vodi mlade kroz proces učenja i razvoja. Uključuje ne samo profesionalno usmjeravanje, već i emocionalnu podršku koja je ključna za njihov sveukupni razvoj. Mentori su ključni u pomaganju mladima da donesu informirane odluke i suoče se s izazovima na odgovoran način. Izvor (2).

Iz navedenog se može zaključiti da je rad mentora jako važan, kompleksan, razvija se tijekom godina i zahtjeva neprestano usavršavanje. Mentori trebaju raditi na razvoju vlastiti vještina poučavanja i vođenja kako bi bolje razumijeli potrebe novih generacija. Profesionalno su aktivni, umrežavaju se i osjećaju ispunjeno kada doprinose razvoju mlade osobe i obrazovanja. Izvor (3).

Obrazovanje je najvažniji medij u kojemu se čovjek i društvo formiraju, odgovara na pitanje kakvo društvo i kakvog čovjeka želimo danas i sutra. U današnjem, nemirnom svijetu u kojem je javna gruba komunikacija postala normalna, trebali bi se podsjetiti izjave jednog od najpoznatijih svjetski boraca za slobodu i pravdu.

“Obrazovanje je najmoćnije oružje koje možemo koristiti da promijenimo svijet.” Nelson Mandela

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)